БВП на Германия отчита свиване второ поредно тримесечие
Снимка: iStock
Германската икономика е в рецесия в началото на 2023 г., след като разходите на домакинствата в икономическия двигател на Европа най-накрая се поддадоха на натиска на високата инфлация, пише „Ройтерс“.
Брутният вътрешен продукт е намалял с 0,3% през първото тримесечие на годината, коригиран за цените и календарните ефекти, показа втора оценка на статистическата служба. Това следва спад от 0,5% през четвъртото тримесечие на 2022 г. Рецесията обикновено се определя като две последователни тримесечия на свиване.
Данните за БВП на Германия показват „изненадващо негативни сигнали“, каза финансовият министър Кристиан Линднер в четвъртък (25 май). Той добави, че сравнявайки Германия с други силно развити икономики, тя губи потенциал за растеж.
„Не искам Германия да играе в лига, в която трябва да се изместим на последните позиции“, каза той, имайки предвид прогнозите на Международния валутен фонд, който прогнозира рецесия през 2023 г. само в Германия и Великобритания сред европейски държави.
Роберт Хабек, министър на икономиката на Германия, каза, че предишната висока зависимост на страната му от Русия за енергийни доставки е довела до рецесията, но прогнозите за растеж са много по-мрачни. „Ние се борим за излизане от тази криза“, каза Хабек на събитие в Берлин в четвъртък.
Потреблението на домакинствата е намаляло с 1,2% на тримесечна база след ценови, сезонни и календарни корекции. Правителствените разходи също намаляват значително, с 4,9%, на тримесечна база.
За разлика от това, инвестициите са нараснали през първите 3 месеца на годината след слабата втора половина на 2022 г. Инвестициите в машини и оборудване са се увеличили с 3,2% в сравнение с предходното тримесечие, докато инвестициите в строителството са нараснали с 3,9% на тримесечие. Има и положителен принос от търговията. Износът е нараснал с 0,4%, докато вносът е спаднал с 0,9%.
Спадът в покупателната способност, изтънелите портфейли с индустриални поръчки, агресивното затягане на паричната политика и очакваното забавяне на икономиката на САЩ са аргументи в полза на слабата икономическа активност.
Според месечен икономически доклад германската Бундесбанк очаква икономиката да нарасне умерено през второто тримесечие, тъй като възстановяването на индустрията надкомпенсира стагниращото потребление на домакинствата и спада в строителството.