вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3918 прочитания

    Ето кои са победителите от Националното състезание по компютърни мрежи

    В състезанието участват ученици от 8 до 12 клас
    13 април 2023, 14:07 a+ a- a

    сн: ТУЕС

    XVIII национално състезание по компютърни мрежи в България за ученици от 8 до 12 клас се проведе на 1 април 2023 във Факултета по математика и информатика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а учениците от софийското ТУЕС заеха челните места, съобщиха от Регионалното управление на образованието в София-град.

    В състезанието се включиха 74 участници, като 42 от тях са ученици от 9., 10., 11., и 12. клас на ТУЕС. В първите 17 участника, класирани на втори етап на състезанието, 15 са ТУЕС-ари.

    Първото място спечели Иво Иванов от 12 клас, на второ място се класира Боян Жечев от 10 клас, а трето място зае Адриан Стоев от 12 клас.

    Националното състезание по компютърни мрежи се провежда в един кръг с два етапа и в една състезателна група за учениците от VIII до XII клас. В първия етап участниците полагат общ тест в областта на компютърните мрежи по конспект, а във втория най-добре представилите се решават конкретна практическа задача, свързана с определен казус – проектиране и конфигуриране на устройствата в примерна компютърна мрежа по зададени условия.

    При подготовката си учениците ползват учебни материали, безплатно предоставени и разработени в рамките на мрежова академия на партньорска организация.

    За всеки правилно решен проблем се присъждат точки, както и в зависимост от времето, което е използвано за решаването на казуса. Крайното класиране се извършва въз основа на сбора точки от двата кръга (с тегло по 50%).

    Сред темите в конспекта бяха такива като: Компютърни системи и основни компоненти на компютърните системи; Модеми; Компютърни програми (софтуер); Диагностика, откриване на проблеми, поддържане, тестване; Базови средства за тестване на работа в мрежа (ping, telnet, lookup, tracert, ipconfig и други); Средства на ИТ за пренос на данни; Мрежови операционни системи; Архитектура на OSI модела; Мрежови протоколи; Етернет технологии и стандарти; Видове достъп до интернет – dial-up, ISDN, LAN, DSL/ADSL, Wi-Fi; Маршрутизиране на информацията; Сигурност и защита на информацията; Методи и алгоритми за кодиране. Симетрични алгоритми – DES, 3DES; Асиметрични алгоритми; Електронен подпис; Виртуални частни мрежи и др.

    На дванадесетокласниците, чийто резултат от теста и практическия казус на състезанието, приравнен към шестобална система, е отличен от 5.50 до 6.00, тази оценка се признава за резултат от кандидат-студентски изпит по специалността във Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 14 часа
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа
    преди 20 часа
    Eleven Ventures с инвестиция от 650 хил. евро в чешки стартъп
    Мисията на OUTFINDO е да промени начина, по който пазаруваме онлайн
    преди 23 часа
    Китай отчете 5% икономически ръст за 2024 г.
    Страната изпълни прогнозата, която си беше поставила
    17 януари 2025, 16:34
    17 януари 2025, 16:21
    Ето колко фирми фалираха у нас за година
    Вижте и в кой сектор са най-много те
    17 януари 2025, 15:25
    ОББ: България е много близо до изпълнение на инфлационния критерий за еврозоната
    Банката повиши прогнозата си за цените на жилищата от 12.2% до 15.1% за 2024