Естественият прираст на населението в страната е -0,05
Снимка: iStock
Демографската криза в Китай достигна до столицата. За първи път от 2003 г. Пекин отчете спад на населението. Пренаселеният метрополис, вторият по големина град в Китай след Шанхай, има население от 21,88 млн. през 2021 г., което спада до 21,84 ,млн. през 2022 г., което означава обща загуба от 43 000 жители, пише Quartz.
Промяната не е особено значима сама по себе си, но представлява тревожна тенденция на фона на по-широката демографска криза в Китай. През 2022 г. Националното статистическо бюро на Китай отчита първия спад на националното население от 1961 г. насам и рекордно ниска раждаемост от 6,77 раждания на 1000 души.
Нови официални данни показват, че смъртността в Пекин се е повишила до 5,72 смъртни случая на 1000 души през миналата година, докато раждаемостта е спаднала до 5,67 раждания на 1000 души. Междувременно естественият прираст на населението спада до -0,05 на 1000 души.
Застаряващото население на страната и падащата раждаемост не предвещават нищо добро за икономическите перспективи на Китай. Въпреки това, намаляването на населението не означава непременно гибел за икономическата продукция. Преходът от трудоемки индустрии като производството на дрехи и текстил към високотехнологични индустрии като производството на електромобили би помогнал за задвижването на китайската икономика дори с по-малък резерв от работна ръка – промяна в производителността, която Пекин вече се стреми да направи.
И все пак, това не е решение, което ще обърне намаляването на населението, проблем, който достига своя връх след десетилетия на демографски контрол. Настоящото затруднение в Китай до голяма степен е продукт на политиката му за едно дете, която от 1979 г. до 2015 г. ограничаваше повечето семейства в страната да имат само едно дете. Тогава китайската комунистическа партия смекчи политиката, като първо предостави възможност за две деца на семейство през 2015 г., последвана от настоящата политика за три деца през 2021 г.