понеделник, 11 декември 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2989 прочитания

    Тази турска компания откри 6-и завод у нас във Враца

    С инвестицията от 20 млн. лв. „Теклас България” открива 300 работни места, с тенденция да се увеличат през следващите години
    24 ноември 2022, 13:42 a+ a- a

    Президентът Румен Радев, министърът на иновациите и растежа Александър Пулев и Н. Пр. Айлин Секизкьок, посланик на Турция в България, генералният директор на холдинг „Теклас“ Неби Анъл, кметовете на Враца и Кърджали Калин Каменов и Хасан Азис участваха в официалната церемония по откриването на нов завод за автомобилни компоненти във Враца.

    Водещата турска компания в тази сфера „Теклас“ изгради шестия си завод в България. Тя е специализирана в производството на ĸayчyĸoви и плacтмacoви издeлия зa нaй-гoлeмитe aвтoмoбилocтpoители, включително и на сегменти за електро- и хибридни автомобили.

    Инвестицията в завода във Враца е в размер на над 20 млн. лв., а разкритите работни места са 300, с тенденция да се увеличават през следващите години.

    По време на обиколката на завода и роботизирания склад бяха разгледани авточастите, които се произвеждат там и автоматизираните линии на предприятието. Направена беше демонстрация на робот AGV и иновативни технологии, които се използват по време на производствения процес. 

    Държавният глава определи като крачка напред за българската икономика направената мащабна инвестиция.

    Компанията е вложила над 190 млн. лв. в предприятията си у нас, а годишният й оборот надхвърля 500 млн. лв.

    Президентът отбеляза, че изграденият от компанията в Кърджали научно-изследователски център привлича най-добрите инженери в страната и разгръща мащабна развойна и иновационна дейност. „България не само произвежда високотехнологични продукти, а и задава стандартите в производството на подобна продукция“, заяви президентът Румен Радев.

    Генералният директор на „Теклас – България“ Неби Анъл представи дейността на компанията и нейните партньори в автомобилостроенето. „Към момента изнасяме 100% от нашата продукция в целия свят, като износът ни за всяка година е на стойност около 500 млн. лв. Инвестициите ни в България са на стойност около 190 млн. лв., като една от най-важните е научно-изследователския център. Това за нас не е един голям актив, а една инвестиция за цяла България “, обяви Неби Анъл.

    Компанията е получила общо 4 сертификата за инвестиция клас А от Българската агенция за инвестииции към МИР (през 2016, 2017, 2019 г. 2021 г.) по Закона за насърчаване на инвестициите за изграждане на заводите в Кърджали, Крумовград и Враца. Общият размер на инвестициите по сертифицираните проекти до момента е около 50 млн. лв. Два от сертификатите са именно за завода във Враца.

    Заводи на „Теклас“ са изградени в Турция, България, Сърбия, Китай, Мексико и САЩ.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 минути
    Над 5,5 млрд. лева са американските инвестиции у нас, създали са 41 хил. работни места
    19 са американските ИТ компании с 13 хил. заети у нас, инвестират също в енергетика, преработваща промишленост и търговия, присъстват в Разград, Севлиево, Стара Загора и София, сочи нов доклад
    преди 52 минути
    Бианор Холдинг придобива софтуерната компания Булбера
    Дружеството специализира в разработката на софтуерни решения в областта на здравеопазването, телекомуникациите и електронната търговия
    преди 2 часа
    Близо 18% ръст на приходите от нощувки през ноември
    Според националната статистика по-голямата част от тях идват от български граждани
    преди 4 часа
    "Историческо": ЕС договори правила за регулиране на AI
    Колкото по-висок е рискът от AI системите, толкова по-строги ще са правилата, предвижда споразумението
    преди 5 часа
    Междусистемната газова връзка България-Сърбия беше въведена в експлоатация
    Тя променя енергийната карта на Европа и дава възможности за диверсификация на доставките не само за двете държави, а и за целия регион, заяви президентът Радев