Използването на смартфон за повече от 6 часа на ден води до болки във врата, раменете и ръцете, а работата пред екран увеличава риска от болка във врата и раменете, сочи доклад
45% от работниците под 25 години страдат от едно или повече мускулно-скелетни смущения (МСС). Около 1/3 е делът на младежите на пазара на труда, които се оплакват от болки в гърба, а всеки четвърти от тях изпитва мускулни болки в долната част на крайниците. За сравнение при работниците над 50 години 67% от анкетираните казват, че имат едно или повече МСС. Половината от тях казват, че се оплакват от болки в гърба, а 38% - в долната част на крайниците. Данните са от проведено мащабно изследване на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EА-БЗР), фокусирано върху свързаните с работата мускулно-скелетни смущения през периода 2018 – 2021, цитирано от Главна инспекция по труда.
Предвид резултатите от проучването от европейската институция апелират превенцията на мускулно-скелетните смущения да започне още от училище. Според Агенцията изследването показва, че има относително висок дял на разпространение на МСС сред децата и юношите. Отбелязва се, че основна причина за това е продължителното седене, особено при неправилна стойка, при което се засяга долната част на гърба, това от своя страна води до болки и мускулно-скелетните смущения.
„Така бъдещите работници на пазара на труда се превръщат в млади хора с предшестващи заболявания, които могат да се влошат по време на работа. Ето защо превенцията е на първо място, за да се минимизират рисковете за тяхното здраве.“, категорични са от EА-БЗР.
В тези времена на информационни технологии използването на смартфон и компютър за продължително време също може да окаже влияние върху появата на такъв тип смущения. Авторите на доклада отбелязват, че използването на смартфон за повече от 6 часа на ден води до болки във врата, раменете и китките/ръцете, а работата пред екран увеличава риска от болка във врата и раменете. „Затова е важно децата да внимават не само в свободното си време, но и при своите първи опити за работа за спазване на ергономична работна поза, която е от значение за предотвратяване на нездравословни работни пози в професионалната им кариера, а също и за намаляване на риска от мускулно-скелетни смущения в бъдеще“, апелират от EА-БЗР.
„Въпреки значителните усилия за предотвратяването на мускулно-скелетни увреждания, те продължават да бъдат най-често срещаният здравословен проблем, свързан с работата. Този тип увреждания нарушават качеството на живот, като същевременно са сред основните причини за отпуск по болест и ранно пенсиониране. Значително е и отрицателно им въздействие върху бизнеса и икономиките.“ Това посочи министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по време на Националната конференция на тема „Здравословни работни места – облекчете товара“.
„Една трета от работниците с мускулно-скелетни увреждания и друг здравен проблем смятат, че няма да могат да продължат да си вършат работата до 60-годишна възраст. Това неизбежно намалява качеството на живот и капацитета им да работят, намалява конкурентоспособността на бизнеса и икономиките и допринася за най-голям дял от загубените работни дни в ЕС“, посочи министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Уврежданията увеличават разходите на обществото за лечение, рехабилитация и трудоустрояване, добави той.
Лазаров подчерта, че сътрудничеството между работодателите, мениджърите и работниците, както и развитието на социалния диалог ще доведе до повишаване на информираността за проблема и до осигуряване на по-високо ниво на защитата на работещите. Той изтъкна и значението на ролята на работодателите за вземането на навременни мерки за предотвратяване на мускулно-скелетни увреждания.