Това стана след установяване на случай на заболяването в столицата Абиджан
Кот д'Ивоар започна ваксинирането на здравни работници срещу Ебола в търговската столица Абиджан, след като през уикенда беше потвърден случай на смъртоносния вирус, предаде „Ройтерс“.
Около 200 здравни работници, много от болницата в Абиджан, където жената е приета, са получили инжекции и здравното министерство заяви, че има за цел да ваксинира 2000 души до сряда. Страната разполага с 5000 налични дози.
„Това е ситуация, която е под контрол“, каза здравният министър Пиер Димба пред репортери. Той каза, че жената е в стабилно състояние и че властите са идентифицирали около 70 души, които са пътували със същите превозни средства като нея.
Ебола се разпространява чрез контакт с телесните течности на хора със симптоми. Здравните служители се опитват да предотвратят разпространението му чрез наблюдение и ваксиниране на хора, които влизат в контакт с потвърдени случаи.
СЗО заяви, че е дълбоко загрижена от присъствието на вируса в Абиджан, гъсто населен град с повече от 4 милиона души население. Ебола обикновено убива около половината от заразените, въпреки че ваксините и новите лечения се оказаха много ефективни за намаляване на смъртността.
В Гвинея здравното министерство заяви, че ще започне ваксинацията, въпреки че не посочи кога. Гвинея беше обявена за свободна от Ебола на 19 юни, след като четиримесечна епидемия на юг уби 12 души.
В доклад на СЗО се казва, че предварителното генетично секвениране показва тясно съвпадение между случая в Кот д'Ивоар и епидемията от Ебола през 2014-2016 г., която уби рекордните 11 300 души. Тази епидемия възниква в Югоизточна Гвинея, преди да се разпространи в Либерия и Сиера Леоне.
Миналата седмица Гвинея потвърди една смърт от вируса на Марбург, първият случай в Западна Африка от силно инфекциозна хеморагична треска, която е подобна на Ебола.