четвъртък, 07 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6228 прочитания

    Който учи, ще сполучи.... Надали!

    Дипломата вече не гарантира финансова стабилност
    08 септември 2011, 14:13 a+ a- a

    Добрата диплома в ръка вече не отваря задължително вратите към по-доброто бъдеще, пише авторитетното издание Economist.

    Милиони зрелостници всяка година се отправят към университета с надеждата той да им гарантира добре платена и сигурна работа след няколко години. Инвестират време и множество средства, вслушвайки се в съвета на родителите, че „който учи, ще сполучи”. И докато за тях тази максима може и да е била валидна, днес времената вече са други.

    Все повече хора завършват висше образование и дипломата вече не е конкурентно предимство, отбелязва Economist. В периода между 1990 и 2007 година броят на студентите в Северна Америка се е увеличил с 22%, в Европа – с 74%, в Латинска Америка – с 144% и в Азия – с 203%.  Нововъзникващите икономики като Китай наливат много средства в изграждане на университети, които могат да се сравнят с елитните американски и европейски висши учебни заведения. Така блестящите умове от богатия свят все повече се конкурират с блестящите си колеги от по-бедните страни, които са готови да работят по-здраво за по-малко пари.

    В същото време, технологиите променят търсенето на високообразована работа сила по същия начин, по който това е станало през Индустриалната революция. Освен че са по-бързи от хората при осъществяването на много задачи, компютрите дават възможност на непрофесионалисти да вършат работата на квалифицирани служители: защо да наемаш счетоводител да ти сметне данъците като можеш да си купиш по-евтина компютърна програмка за тази цел, коментира Economist.

    Много икономисти като Пол Кругман също прогнозират, че търсенето на високообразовани хора ще отчете спад, тъй като все повече служители на средно ниво са замествани от умни машини.

    Друг фактор е офшорингът. Традиционно в чужбина се изнасят услуги, осъществявани от висококвалифицирани хора. Работата на водопроводчика или на шофьора на камион не може да бъде аутсорсната в Индия, но тази на програмиста може, подчертава  Economist.

    Освен автоматизацията и глобализацията, друга интересна тенденция е разделението на труда на хората, занимаващи се с умствена дейност. Както при фабриката за карфици на Адам Смит, където производството е разделено на 18 различни дейности, така днес все повече компании разпределят задълженията на висококвалифицираните си служители на по-специализирани дейности. Ефектът е същият – те се фокусират върху това, което правят най-добре и така се повишава производителността им. Всички тези промени обаче ще направят живота на следващото поколение висшисти по-несигурен и трудно предвидим, отбелязва в заключение Economist.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Отпускат близо 1,4 млн. лева за компенсиране на неприети деца в детските градини
    По мярката се компенсират семейства на деца от 3-годишна възраст до 1-ви клас
    преди 11 часа
    Държавата дава близо 4 млн. лева за суперкомпютъра в "София Тех Парк"
    Правителството одобри увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на "София Тех Парк"
    преди 12 часа
    „Солент Филм“ ООД ще изгради модерен киноцентър в Индустриален парк София- Божурище
    Инвестицията е в размер на 30 млн. лв. и ще създаде 40 постоянни и близо 1000 временни работни места
    преди 16 часа
    ЕС договори нови данъчни правила в цифровата ера
    Целта е противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията
    преди 17 часа
    Nvidia води скока на пазарната стойност сред глобалните компании
    Пазарната ѝ капитализация на достигна $3,26 трилиона през октомври